Wyrok nakazowy w sprawie przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości

W postępowaniu w sprawach jazdy w stanie nietrzeźwości często zdarza się, że Sędzia, któremu zostało powierzone rozpoznanie Twojej sprawy, wydaje wyrok nakazowy. Z mojego doświadczenia wynika, że wiąże się to ze sporym zdenerwowaniem osób oskarżonych, które dziwią się wydaniu orzeczenia bez poinformowania ich o terminie rozprawy etc.
Zgodnie z art. 500 k.k. §1. w sprawach, w których prowadzono dochodzenie, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, sąd może w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny wydać wyrok nakazowy. §2. w postępowaniu nakazowym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu zwyczajnym, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej. § 3. Sąd może wydać wyrok nakazowy, jeżeli na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. § 4.Sąd wydaje wyrok nakazowy na posiedzeniu bez udziału stron.
Po wpłynięciu do właściwego Sądu Rejonowego aktu oskarżenia w Twojej sprawie, wyznaczony sędzia może skierować Twoją sprawę na rozprawę główną, informując Cię o tym wcześniej i wzywając do stawiennictwa. Inną alternatywną drogą postępowania jest wydanie wyroku nakazowego. Jeżeli Sąd uzna, że zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że dopuściłeś się zarzucanego Ci przestępstwa z art. 178a §1 k.k., bez wcześniejszego zawiadomienia wyda w Twojej sprawie wyrok nakazowy.
W takim wyroku Sąd uznaje Cię za winnego zarzucanego Ci czynu i wymierza Ci karę grzywny lub ograniczenia wolności. Oczywiście oprócz tego, Sąd ma obowiązek nałożyć na Ciebie obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5000 zł oraz zastosować środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy od 3 lat.
Wraz z wyrokiem nakazowym otrzymasz stosowne pouczenie o sposobie jego zaskarżenia. Jeżeli nie jesteś zadowolony z rozstrzygnięcia, uważasz, że wymierzona kara jest zbyt surowa bądź masz zamiar walczyć o uniewinnienie bądź warunkowe umorzenie wobec Ciebie postępowania karnego, masz prawo złożyć sprzeciw od wyroku nakazowego w terminie 7 dni od jego otrzymania.
W razie skutecznego wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy straci moc, sprawa zostanie skierowana do innego sędziego, który następnie wyznaczy termin rozprawy głównej, o którym zostaniesz poinformowany za pomocą przesyłki poleconej.
Małgorzata Fil
adwokat