|

Jaki zakaz prowadzenia pojazdów grozi za popełnienie przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości?

W razie popełnienia przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy od 3 lat. Powyższy obowiązek wynika bezpośrednio z art. 42 kodeksu karnego. Maksymalny okres zakazu wynosi 15 lat.

Osoby, które proszą o obronę w tego typu postępowaniach, często pytają mnie, czy możliwe jest orzeczenie zakazu krótszego niż 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów. W rzeczywistości jest to możliwe w przypadku wydania przez Sąd wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne. Zgodnie z art. 67§3 k.k. w wyroku warunkowo umarzającym Sąd może orzec środek karny na maksymalny okres 2 lat. Należy ponadto pamiętać, że w takim przypadku orzeczenie zakazu nie jest obowiązkowe, a zatem Sąd może nawet odstąpić od wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że odstąpienie od orzekania w/w środka karnego rzadko zdarza się w praktyce sądowej, w szczególności po słynnej nowelizacji kodeksu karnego z 18 maja 2015r., który zaostrzył odpowiedzialność karną za czyn jazdy pod wpływem alkoholu. Kwestie związane z możliwością warunkowego umorzenia postępowania zostały omówione szczegółowo w innych artykułach.

Pozostaje jeszcze aspekt długości zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku ponownego popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości. W takim przypadku Sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Jednakże po upływie minimum 10 lat skazany może ubiegać się o tzw. potocznie skrócenie zakazu poprzez założenie blokady alkoholowej (tematyka blokady alkoholowej została omówiona w innych artykułach).

Małgorzata Fil
adwokat

Podobne wpisy