|

Jaką karą zagrożone jest przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości?

O tym, na czym polega przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości, wyjaśniłam w poprzednim artykule. W tej publikacji chciałabym wytłumaczyć Ci, jaka kara grozi za popełnienie tego czynu zabronionego.

Zgodnie z art. 178a k.k.„§1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” Po lekturze samego artykułu można wywnioskować, że jedyną karą za w/w występek jest kara pozbawienia wolności. W rzeczywistości za popełnienie tego typu przestępstwa grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych (od 10 do 540 stawek), jednocześnie ustalając wysokość jednej stawki (od 10 zł do 2000 zł). Wysokość grzywny jest ustalana przez Sąd w oparciu o możliwości finansowe skazanego, jego majątku oraz sytuacji osobistej.

Kara ograniczenia wolności polega na wykonywaniu kontrolowanej nieodpłatnej pracy społecznej lub w przypadku osoby podejmującej pracę zarobkową – potrącania od 10% do 25% pensji. Ograniczenie wolności jest wymierzane na czas od miesiąca do 2 lat.

Orzeczenie kary pozbawienia wolności nie musi wiązać się z osadzeniem w zakładzie karnym. W przypadku orzeczenia kary do 1 roku pozbawienia wolności, Sąd ma możliwość warunkowego zawieszenia jej wykonania na okres próby, wynoszący maksymalnie 5 lat.

To jednak nie wszystkie dolegliwości związane z wyrokiem skazującym dla sprawcy przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości.

Zgodnie z art. 42§2 k.k. w przypadku wydania wyroku skazującego za czyn z art. 178a §1 k.k. Sąd musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy od 3 lat. Maksymalny zakaz prowadzenia pojazdów wynosi 15 lat (kwestie związane z długością zakazu przy recydywie zostały omówione w innym artykule), choć z mojego doświadczenia wynika, że rzadko zdarza się, aby Sądy decydowały się na orzeczenie zakazu dłuższego niż 5-6 lat.

Trzecią częścią kary w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu jest nałożenie obowiązku zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5000 zł.

Oczywiście trzeba pamiętać, że zgodnie z kodeksem karnym (art.53) Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Małgorzata Fil
adwokat

Podobne wpisy