|

Dobrowolne poddanie się karze w sprawach jazdy w stanie nietrzeźwości

W niniejszym artykule postaram się objaśnić Ci, czym jest instytucja dobrowolnego poddania się karze i kiedy możesz z niej skorzystać.

Tak jak wspominałam w artykule opisującym przesłuchanie w sprawach jazdy w stanie nietrzeźwości, jeżeli przyznałeś się do zarzucanego Ci przestępstwa z art. 178a §1 k.k., pod koniec przesłuchania policjant zapyta Cię, czy wyrażasz chęć dobrowolnego poddania się karze.

Zgodnie bowiem z art. 335 k.p.k. §1. Jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynności. Jeżeli zachodzi potrzeba oceny wiarygodności złożonych wyjaśnień, czynności dowodowych dokonuje się jedynie w niezbędnym do tego zakresie. W każdym jednak wypadku, jeżeli jest to konieczne dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, należy przeprowadzić w niezbędnym zakresie czynności procesowe, a zwłaszcza dokonać oględzin, w razie potrzeby z udziałem biegłego, przeszukania lub czynności wymienionych w art. 74 prawa i obowiązki oskarżonego § 2 pkt 1 w stosunku do osoby podejrzanej, a także przedsięwziąć wobec niej inne niezbędne czynności, nie wyłączając pobrania krwi, włosów i wydzielin organizmu. Prokurator, zamiast z aktem oskarżenia, występuje do sądu z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek, uwzględniających również prawnie chronione interesy pokrzywdzonego. Uzgodnienie może obejmować także wydanie określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu.

Jeżeli zatem wyrazisz gotowość na skorzystanie z dobrodziejstwa dobrowolnego poddania się karze, policjant skontaktuje się z prokuratorem nadzorującym Twoje postępowanie, a następnie zaproponuje Ci wymierzenie konkretnej kary. Warto w tym miejscu podkreślić, że wcale nie musi to być kara położona w dolnej granicy ustawowego zagrożenia. Tak jak opisywałam w poprzednich artykułach – w takim przypadku będzie to na pewno min. 5000 zł świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy od lat 3 oraz kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności. W razie wyrażenia przez Ciebie zgody na dobrowolne poddanie się karze, z czynności spisuje się protokół, w którym określona jest uzgodniona kara.

W następnej kolejności prokurator ma obowiązek wysłać do Sądu wniosek o wymierzenie Ci konkretnej kary w trybie art. 335 k.p.k. Po wpływie akt do Sądu sprawie nadana zostaje sygnatura (nr identyfikacyjny) i wyznaczony zostaje sędzia sprawozdawca, który wyznaczy termin posiedzenia w Twojej sprawie. O terminie rozpoznania Twojego wniosku zostaniesz poinformowany listownie, a Twoja obecność nie jest obowiązkowa. Na wyznaczonym posiedzeniu Sąd wyda wyrok skazujący, zgodnie z treścią wniosku o dobrowolne poddanie się karze.

Małgorzata Fil
adwokat

Podobne wpisy