|

Czy można wycofać zgodę na dobrowolne poddanie się karze?

W ramach mojej pracy często spotykam się z pytaniem, czy osoba, która wyraziła zgodę na dobrowolne poddanie się karze może cofnąć swoje oświadczenie. Odpowiedź brzmi tak, ale tylko do określonego momentu.

Tak jak wspominałam w innym artykule, jeżeli podczas przesłuchania na policji lub w prokuraturze przyznałeś się do zarzucanego Ci przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości, prowadzący zapyta, czy chcesz dobrowolnie poddać się karze. Jeżeli wyrazisz taką wolę i zgodzisz się na zaproponowaną karę, prokurator wyśle w Twojej sprawie do sądu wniosek z art. 335 k.p.k. Twoja sprawa zostanie zarejestrowana we właściwym miejscowo Sądzie Rejonowym, a następnie sędzia referent wyznaczy termin posiedzenia w przedmiocie rozpoznania wniosku prokuratora.

Zgodę na dobrowolne poddanie się karze można cofnąć, jednakże czynność ta może nastąpić najpóźniej na posiedzeniu w przedmiocie w/w wniosku. O terminie posiedzenia zostaniesz poinformowany przez Sąd drogą listową, pamiętaj jednak, że Twoja obecność na posiedzeniu nie jest obowiązkowa, a co za tym idzie – w razie Twojego niestawiennictwa w takim wypadku Sąd uwzględni wniosek prokuratora i wymierzy Ci karę, na którą się zgodziłeś.

Czy zgodę na dobrowolne poddanie się karze możesz cofnąć wcześniej? Tak, możesz to zrobić drogą pisemną, składając oświadczenie o cofnięciu zgody. Nie musisz w takim wypadku w żaden sposób uzasadniać zmiany swojego stanowiska, wystarczy samo oświadczenie o cofnięciu zgody. Jeżeli wybierzesz takie rozwiązanie, pamiętaj jednak, aby najpierw ustalić, czy akta Twojej sprawy znajdują się jeszcze w prokuraturze, czy też zostały przesłane wraz z wnioskiem do Sądu. Swoje oświadczenie powinieneś wysłać do organu, w którym obecnie znajduje się Twoja sprawa. Po wycofaniu przez Ciebie zgody na dobrowolne poddanie się karze, w Twojej sprawie zostanie wyznaczony termin rozprawy głównej na zasadach ogólnych.

Małgorzata Fil
adwokat

Podobne wpisy